Skip to main content

Feelco – potwierdzona skuteczność w walce ze Smogiem.

By 18 grudnia, 2017Porady
ochrona przed smogiem

Dzisiejszy poranek przyniósł fatalne wiadomości na temat stanu czystości powietrza w naszym kraju. Niechlubnie wyróżniają się tutaj okolice Warszawy. Normy przekroczone są kilkukrotnie.  W gminie Lesznowola pyłu PM10 mamy teraz 368% normy a pyłu PM2.5 aż 488%. Na bieżąco można to monitorować tutaj:

Link do mapy czystości powietrza: Mapa Airly

Obrzeża dużych miast są dużo gorszej sytuacji niż ich centra. Wynika to z rodzaju zabudowy na tych terenach. W centrum miasta dominuje zabudowa wielorodzinna, gdzie nie stosuje się palenisk na paliwa stałe do ogrzewania. Na przedmieściach, gdzie większość zabudowań to domy jednorodzinne sytuacja jest odwrotna. Masowo wykorzystywane piece na węgiel powodują ogromne zanieczyszczenie powietrza.

Dla porównania prezentujemy wynik pomiaru z jednego z domów z zainstalowanym systemem Feelco na terenie gminy Lesznowola. Do pomiaru użyto czujnika Ecolife.

feelco czystość powietrza

Poziom pyłów zawieszonych w budynku znacznie jest niższy niż na zewnątrz. Różnica jest kolosalna, pył PM10 – redukcja o 94%, pył PM2.5 redukcja o 97%.  Jak to się dzieje, że systemy Feelco tak dobrze radzą sobie z oczyszczaniem powietrza w budynkach opisaliśmy tutaj : https://ogrzewanie-nadmuchowe.pl/ochrona-przed-smogiem/.

Jednocześnie Feelco to system bardzo ekologiczny. W naszych systemach wykorzystujemy tylko gaz naturalny lub pompy ciepła jako źródło energii cieplnej. Feelco dba zatem o czystość powietrza w domu a jednocześnie nigdy nie emituje zanieczyszczeń do otoczenia.  Feelco chroni budynki i środowisko jednocześnie.

Wkrótce opublikujemy link do danych o czystości powietrza w budynku tak aby można było na bieżąco sprawdzić jaki jest stopień ochrony przed pyłami zawieszonymi.

Zrobiliśmy też mały eksperyment. Zobaczcie co się dziej z jakością powietrza w budynku przy otwarciu okna przez kilkanaście minut.

smog przy otwarciu okna

Wystarczy kilkanaście minut bezpośredniego kontaktu z zewnętrznym powietrzem aby poziom pyłów zwiększył się kilkukrotnie. Na szczęcie, dzięki intensywnej cyrkulacji powietrza i stałemu oczyszczaniu, system równie szybko rodzi sobie z ponownym przywróceniem czystości powietrza w budynku.

Przy tej okazji przypominamy – warunkiem skutecznej pracy funkcji oczyszczania w systemach Feelco jest utrzymywanie filtrów w dobrej kondycji. W starszych systemach zainstalowane były urządzenia elektroststyczne  z wkładami, które wymagają czyszczenia. W nowszych filtry są wymienne, jednorazowe. Sprawdzajmy stan czystości filtra co najmniej raz w miesiącu.