Skip to main content

SMOG w natarciu – jak zadbać o czysty i zdrowy dom.

By 17 listopada, 2017Porady

SMOG – jak z nim wygrać.

Sezon grzewczy rozpoczęty na dobre a wraz z nim wzrost zanieczyszczenia powietrza w naszych miastach. Przyzwyczailiśmy się, że media alarmują o wysokich stężeniach pyłów PM 10 i PM 2.5 w Krakowie, na Górny Śląsku czy centrum Warszawy ale okazuje się, że problem smogu dotyczy praktycznie całego kraju.

Poniższe tablice informujące o dwukrotnym przekroczeniu dopuszczalnego stężenia pyłów PM 2,5 i PM 10 znajduje się w podwarszawskiej gminie Lesznowola. W miejscu otoczonym lasami powszechnie uważnym za dobre miejsce do życie już na początku sezonu grzewczego sytuacja jest niewiele lepsza od centrum miasta.

Włodarze gminy w trosce o mieszkańców zamieszczają informacje o rekomendowanym ograniczeniu aktywność na powietrzu. Może jest to dobra rada, ale czy w naszych domach jesteśmy bezpieczni? Niestety w większości nie, domy z grawitacyjną wentylacją nie posiadają żadnej ochrony przed przenikaniem zewnętrznych zanieczyszczeń przez infiltrację okien i drzwi.

Nieco lepiej jest w budynkach z wentylacją mechaniczną, posiada ona zazwyczaj wstępną filtrację powietrza ale nie jest ona wystarczająca.  Zanieczyszczenia powietrza dostają się do budynku nie tylko przez wentylację, ale również podczas otwierania okien i drzwi. Zanieczyszczenia są również wnoszone na naszych ubraniach, przedmiotach itp.

smog_pm_2.5
smog_pn_10

Dla zapewnianie czystego i zdrowego powietrza w budynku konieczna jest skuteczna bariera na drodze powietrza wentylacyjnego w połączeniu ze stałym oczyszczaniem powietrza już znajdującego się w budynku. Tak właśnie dzieje się to w systemie ogrzewania nadmuchowego Feelco. Zastosowany system oczyszczania powietrza Carrier EZ-Flex  to całoroczna ochrona budynku z bardzo wysoką skutecznością działania.

Carrier EZ Flex to filtr powietrza z wymiennymi wkładami, których skuteczność można dobrać do własnych potrzeb i wymagań. Dostępne są wkłady o klasie filtracji MERV10 – MERV13 co odpowiada europejskiej klasyfikacji F5 do F8. Oznacza to, że potrafią zatrzymać nawet 95% pyłów PM10 oraz 90% pyłów PM2.5.

System nadmuchowy Feelco stale cyrkuluje powietrze w budynku, jest ono przepuszczane przez filtr nawet pięć razy na godzinę. Daje to gwarancję, że wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu zostaną wyeliminowane.

Przygotowaliśmy dla Was zdjęcia wkładów filtra z rożnych okresów eksploatacji systemu nadmuchowego Feelco. Widać gołym okiem, że smog to realny problem w naszym kraju.

Nowy wkład filtra jest w kolorze białym. W okresie letnim, gdy nie występuje zanieczyszczenie smogiem pokrywa się on warstwą drobnego kurzu, zatrzymuje również pyłki, alergeny, sierść zwierząt itp. W wyniku tego tkanina filtra staje się jasno szara.

Zimą sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Ogromne zanieczyszczenie powietrza pyłami będącymi efektami spalania węgla i innych paliw stałych tworzy czarny osad. Ilość tych zanieczyszczeń jest na tyle duża, że dla zachowania sprawności filtra w niektórych miejscach w kraju wkład należy wymieniać nawet co miesiąc, podczas gdy w okresie letnim wystarcza on nawet na kwartał.  Na zdjęciu widać wyraźnie, że wkład filtra jest niemal czarny. Aż strach pomyśleć, że gdyby nie filtr to wszystko znalazłoby się w naszych płucach.

smog filtry powietrza

Carrier EZ Flex to ochrona dla domu również  latem i wiosną.

Alergeny, pyłki, roztocza, kurz i inne zanieczyszczenia są skutecznie eliminowane z powietrza w budynku.  System filtracji powietrza w ogrzewaniu nadmuchowym Feelco jest zatem rozwiązaniem całorocznym. Dba o nasze samopoczucie i zdrowie.

Dla najbardziej wymagających klientów polecana jest również lampa UV instalowana w kanale nawiewnym systemu. Dzięki swoim właściwościom, potrafi całkowicie wyeliminować organizmy żywe jak wirusy, bakterie, roztocza czy grzyby.

filtr smog

Pamiętajcie o regularnej kontroli stanu czystości wkładu filtra. Nawet najlepszy filtr nie ochroni budynku jeśli będzie zbyt zanieczyszczony.  Zimą należy to robić co najmniej raz w miesiącu.