Skip to main content

Ochrona przed upałem w domu.

By 19 maja, 2017Bez kategorii, Porady

Wiosna i lato to piękny czas w Polsce. Po wielu ponurych miesiącach wreszcie możemy cieszyć się słońcem i ciepłem. Czasem jednak okazuje się, że to długo wyczekiwane słońce zaczyna dostarczać nam pewnych kłopotów. Nowoczesne domy z dużymi przeszkleniami szybko się nagrzewają, sprawiając, że przebywanie w nich zaczyna być niekomfortowe. Temperatura w budynku podnosi się również w wyniku pewnych aktywności użytkowników, można jednak częściowo temu zapobiec, postaramy się podpowiedzieć jak.

Oczywiście systemy Feelco mają na to 100% pewne rozwiązanie, funkcja klimatyzacji zapewni komfort nawet podczas największych upałów redukując temperaturą oraz ograniczając wilgotność powietrza. Są jedynak pewne sposoby, aby ograniczyć koszty eksploatacji układu chłodzenia.

Architektura, która chroni przed słońcem

Najwięcej jest do zrobienia już na etapie projektowania budynku. Nowoczesna architektura ma skłonności do dużych przeszkleń, tego oczekują inwestorzy. Dużo słońca w domu to dużo darmowej energii zimą, redukcja kosztów ogrzewania i przyjemne ciepło podczas słonecznych dni jesienią i wiosną. Szczególne są tutaj domy pasywne, ich ogromne przeszklone południowe i zachodnie elewacje dostarczają ogromne ilości energii.

Jednak to co jest zyskiem podczas sezonu grzewczego zaczyna być kłopotem latem. Zadaniem architekta jest takie zaprojektowanie budynku, które pozwoli na wykorzystanie energii słonecznej zimą oraz redukcja nasłonecznienia latem. Kluczem do sukcesu jest tutaj wykorzystanie różnej wysokości padania promieni słonecznych w poszczególnych porach roku.

Latem słońce jest wysoko, w południe promienie słoneczne padają niemal pionowo natomiast zimą, słońce jest znacznie niżej a jego promienie padają pod mniejszym kontem. Architektura budynku powinna wykorzystywać wszelkie formy zacienienia okien w okresie letnim, okapy dachu, balkony, podcienie. Jeżeli sama bryła budynku nie zapewnia skutecznej ochrony warto rozważyć stałe elementy zewnętrzne jak żaluzje.

nasłonecznienie latem i zimą

Redukcja nasłonecznienia, gdy budynek już jest w eksploatacji.

Często jest tak, że fakt nadmiernego nasłonecznienia okazuję się kłopotem dopiero gdy zaczynamy użytkować budynek, pierwsze, długo wyczekiwane lato rozwiewa wszelkie wątpliwości. Poprawić architektury budynku już się nie da, ale możemy jeszcze sporo zrobić, aby nie wpuścić słońca do wnętrza. Pamiętajmy o jednym – skuteczna ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem polega na odcięciu promienie słonecznych już na zewnątrz budynku. Dlatego wszelkie formy zacienienia na zewnątrz dają znacznie lepsze efekty niż wewnątrz budynku.

Co możemy zrobić? Żaluzje i rolety zewnętrzne, okiennice, zieleń, która latem zasłoni okna to najskuteczniejsze metody odcięcia promieni słonecznych.Jeżeli nie możemy nić zainstalować na zewnątrz, chrońmy się od środka. Tutaj wybór jest ogromny, rolety, zasłony, żaluzje, plisy, do wyboru do koloru. Im materiał mniej przepuszcza promienie słoneczne, tym lepiej.

żaluzje zewnętrzne, łamacze światła

Wietrzymy budynek

Podczas gorących dni system Feelco zapewnia utrzymanie komfortowej temperatury również poprzez zapewnienie wentylacji z odzyskiem ciepła i chłodu. Są jednak sytuacji, gdy kilkanaście minut intensywnego wietrzenia zdziała więcej niż kilka godzin pracy systemu. Po całym upalnym dniu, gdy temperatura na zewnątrz jest już niższa niż w budynku warto szeroko otworzyć okna i wymienić powietrze na świeże i chłodne.

Oczywiście zawsze sprawdzamy temperaturę, ostatnie lata w Polsce pokazują, że nawet w środku nocy na zewnątrz potrafi być gorąco. W takiej sytuacji z wietrzeniem czekamy do rana, poranne powietrze będzie już na pewno chłodne i świeże.

Usuwamy nadmiar wilgoci.

W domu generuje się dużo ciepła i wilgoci. Nadmierna wilgotność powoduje uczucie duszności nawet gdy w budynku nie jest gorąco. Natomiast połączenie wysokiej wilgotności z wysoką temperaturą to już ukrop. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale kilkadziesiąt minut intensywnego gotowania w kuchni może podnieść temperaturę w domu o kilka stopni. Podobnie jest z gorącą kąpielą w dużej wannie.

Co robić? Usuwać nadmiar wilgoci i przegrzane powietrze. W kuchni mamy okapy kuchenne, pamiętajmy, że nie jest to element ozdobny a urządzenie o konkretnym zastosowaniu. Podczas gotowania zawsze włączajmy okap kuchenny, będzie on skutecznie usuwał powietrze znad płyty kuchennej nie pozwalając, aby dostało się ono to innych części domu. okap kuchenny

Podobna sytuacja jest w łazience, jeżeli mamy okno wywietrzmy intensywnie łazienkę po kąpieli. Dzięki temu ogromne ilości ciepłego wilgotnego powietrze nie przedostaną się do części mieszkalnej domu.

Oczywiście w systemach Feelco, zarówno temperatura jak i wilgotność jest stale kontrolowana. W sytuacji, gdy system wykryje przekroczenie ustalonego zakresu temperatury lub wilgotności natychmiast uruchomi funkcję chłodzenia, aby utrzymać komfortowe warunki. Stosowanie tych prostych zasad pozwoli jednak na ograniczenie kosztów eksploatacji.

Redukujemy zyski wewnętrzne.

Każdy odbiornik elektryczny to również mały grzejnik, praktycznie każde urządzenie generuje ciepło podczas pracy. Obwiązuje tutaj zasada im starszy sprzęt tym ma niższą sprawność energetyczną a zatem generuje więcej ciepła. Królują tutaj wszelkie światła starego typu, żarówki żarowe i halogenowe, ich niska skuteczność energetyczna wynika właśnie z tego faktu, że marnują energię na wytworzenie ciepła zamiast światła.

Oczywiście najlepszym sposobem jest wymiana tradycyjnych żarówek na nowoczesne typu LED, ale jeżeli nie ma takiej możliwości ograniczajmy po prostu ich użytkowanie. Latem dzień jest długi często okazuje się, że oświetlenie wcale nie jest konieczna.

Zastanówmy się również czy wszystkie odbiorniki elektryczne musza pracować. Każde urządzenie, które odłączymy od zasilania to ograniczenie emisji ciepła do otoczenia. Czasem mały przegląd gniazdek w domu pozwoli nam na znaczne redukcje.

Utrzymujmy agregat klimatyzacji w czystości.

Co najmniej raz w roku należy sprawdzić w jakiej kondycji jest nasz agregat klimatyzacji. Często są one instalowane za domem, gdzie niezbyt często zaglądamy. Po okresie jesienno-zimowym agregaty są często mocno zabrudzone, wystarczy jednak szybkie czyszczenie bieżącą woda przy pomocy węza ogrodowego i usunięcie trawy, liści i innych zabrudzeń blokujących przepływ powietrza.

Pamiętajmy, że wszelkie czynności należy wykonywać przy wyłączonym zasilaniu oraz tak aby nie zalać wodą elementów elektrycznych. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z autoryzowanym partnerem Feelco.

klimatyzacja w domu