Skip to main content

Jak powstaje system Feelco?

By 13 czerwca, 2017Porady
jak powstaje system Feelco

Budowa instalacji ogrzewani i klimatyzacji w systemie Feelco to proces ściśle związany z harmonogramem budowy domu. Poszczególne etapy prac wykonywane są wtedy gdy budowa jest na odpowiednim stopniu zaawansowania. Dzieje się tak dlatego, aby możliwe było całkowite ukrycie instalacji. Projektanci systemów Feelco zwracają szczególną uwagę na aspekt estetyczny systemu, inwestorzy wybierają Feelco dla domu również dlatego, że pozwala on na swobodę aranżacji wnętrz.

Brak grzejników otwiera nowe możliwości umeblowania pomieszczeń a eliminacja ogrzewania podłogo pozwala na swobodę w wyborze materiałów na podłogi. Jedynym widocznym elementem instalacji Feelco są małe estetyczne kratki umieszczone w podłodze, ścianie lub suficie.

Etap 0 Projekt

Etap projektowania jest niezwykle ważny dla uzyskania oczekiwanego efektu końcowego. Projektowanie systemu powinno mieć miejsce jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Często projektanci Feelco współpracują z architektami na etapie powstawania projektu architektonicznego domu czy budynku użytkowego. Tak wczesny etap prac pozwala na pełną swobodę w ustalaniu przebiegu instalacji oraz spełnienie wszystkich oczekiwań inwestora w zakresie estetyki i funkcjonalności.

Podczas projektowania ustala się trasę instalacji, lokalizację urządzeń, rozmieszczenie kratek nawiewnych i wywiewnych a często nawet takie detale jak kolor kratek czy lokalizacja sterowników. Jeżeli inwestor decyduje się na instalację Feelco gdy budowa już się rozpoczęła to ważne jest aby decyzja zapadła na jak najwcześniejszym etapie prac budowlanych.

feelco projekt

Feelco – przykładowy projekt instalacji

Na tym etapie ważna jest współpraca pomiędzy projektantem Feelco i inwestorem lub architektem, wzajemne zrozumienie potrzeb i oczekiwań to gwarancja sukcesu w dalszych etapach prac. Ojczyzną systemów nadmuchowych Feelco są Stany Zjednoczone, dlatego projektowanie odbywa się zgodnie z wytycznymi wyznaczonymi przez Air Conditioning Contractor of America, które gwarantują poprawne działanie układów powietrznych. Oczywiście z uwzględnieniem szczególnych warunków wynikających z krajowych przepisów i norm budowlenych.

Etap 1 Wykonanie Instalacji

To najbardziej pracochłonny etap prac. Instalacja Feelco na pierwszy rzut oka przypomina instalację wentylacyjną, jednak jest to układ znacznie bardziej złożony.  Do budowy systemów Feelco wykorzystuje się specjalne technologie przesyłu powietrza. Gwarantują one komfortową pracę systemów oraz utrzymanie kosztów eksploatacji na najniższym możliwym poziomie.

W zależności od lokalizacji instalacji używa się różnych materiałów do jej budowy. Wynika to z faktu, że instalacja układana w posadce wymaga np. szczególnej odporności na wilgoć a np. instalacja na poddaszu musi mieć szczególne właściwości termoizolacyjne. Instalatorzy Feelco stosują wyłącznie materiały o najwyższych parametrach jak płyty ze sprasowanej wełny szklanej Climaver, Ursa Air czy dla przewodów w posadzkach płyty PIR.

Montaż instalacji w posadce oraz na poddaszu

Instalacja w posadce oraz na poddaszu

Ten etap prac wykonywany jest zazwyczaj gdy budynek jest w stanie surowym, choć często zdarza się, że pewne elementy pojawiają się już podczas wykonywania fundamentów. Proces układania instalacji trwa zwykle od dwóch tygodni w małych domach do kilku tygodniu w większych obiektach. Instalacja odbywa się zazwyczaj pod nadzorem inwestora lub wyznaczonej przez niego osoby tak aby lokalizacja wszystkich elementów, zwłaszcza kratek nawiewnych była zgoda z oczekiwaniami.  Zakończona instalacja jest zabezpieczana przez zasłonięcie wszystkich wlotów i oczekuje na kolejny etap prac.

Etap 2 Instalacja urządzeń Feelco

Do instalacji urządzeń dochodzi najczęściej gdy budynek jest już wstępnie wykończony. Ważne jest aby pomieszczenie, w którym zaplanowany jest montaż urządzeń, było już kompletnie wykończone. Po montażu urządzeń wykonanie prac wykończeniowych takich jak malowanie czy układanie płytek może być utrudnione z uwagi na ograniczony dostęp.

Instalacja urządzeń Feelco Hybrid

Instalacja urządzeń Feelco Hybrid

Montaż urządzeń systemu Feelco zlokalizowanych wewnątrz budynku może odbyć się w dowolnym okresie roku natomiast montaż agregatów klimatyzacji i pomp ciepł
a ma swoje wymagania. Pompa ciepła instalowana jest na zewnątrz budynku i wykorzystuje instalację chłodniczą do przekazywania energii do wnętrza domu. W okresie zimowym przeprowadzenie pewnych prac na zewnątrz budynku jest utrudnione ponadto instalacje chłodnicze wymagają szczególnej dbałości. Są one wrażliwe na wilgoć, która jeżeli przedostanie się do układu, może zaszkodzić elementom pompy ciepła. Dlatego montaż i uruchomienie agregatów zaleca się wykonywać w okresie od wiosny do jesieni podczas suchych dni.

Instalacja pompy ciepła Carrier Infinity 20

Instalacja pompy ciepła Carrier Infinity 20

Etap 3 Uruchomienie

To już końcowy etap. Do jego przeprowadzenia wymagane są wszystkie media niezbędne do pracy urządzeń. W przypadku Feelco Hybrid będzie to gaz i energia elektryczna a w przypadku Feelco HP energia elektryczna o odpowiedniej mocy. Jeżeli układ wyposażony jest również w moduł nawilżania powietrza to konieczne jest doprowadzenie wody wodociągowej. Uruchomienia systemu dokonuje się najczęściej w budynku, w których zakończone wszelkie prace budowlane. Często bezpośrednio przed rozpoczęciem jego użytkowania. Na tym etapie instalowane są również kratki nawiewne oraz wywiewne i sterowniki. Pozostaje już tylko nacisnąć start i cieszyć się komfortem w nowym domu.

Kratki nawiewne w podłodze i zabudowie mebli.

Kratki w podłodze i zabudowie mebli.

Kratki nawiewne w suficie.

Kratki nawiewne w suficie.

 

Więcej zdjęć z tej inwestycji. Tutaj