Gaz czy pompa ciepła? Którą wersję systemu wybrać. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to od dostępności mediów na danej działce, regionu, w którym budujemy naszą nieruchomość i wielu innych czynników. Spróbujemy udzielić pewnych wskazówek co wybrać aby cieszyć się ekonomiczną eksploatacją przez długie lata.
A zatem gaz czy pompa ciepła?
System Feelco oferowany jest w dwóch wersjach. Feelco HP wykorzystuje pompę ciepła jako jedyne źródło ciepła, do pracy potrzebują zatem wyłącznie energii elektrycznej. Feelco Hybrid to hybrydowe połączenie dwóch źródeł ciepła, nagrzewnicy gazowej i pompy ciepła, wymaga zatem energii elektrycznej i gazu. Dla uspokojenia, obie wersje systemu oferują rekordowo wysoką sprawność ogrzewania, więc można wybrać tylko dobrze. Więcej o technologii na końcu artykułu.
1. Dostępność mediów, energia elektryczna i gaz.
Dostępność mediów to oczywiście sprawa kluczowa. Obydwie wersje mają swoje wymagania minimalne w zakresie zasilania, których spełnienie jest konieczne.
Zacznijmy od wersji Feelco HP, zasilanej pompą ciepła. Tutaj sprawa wydaje się prosta, podłączamy energię elektryczną i start. Tak, ale … Pompa ciepła to urządzenie dużej mocy. Pomimo swojej rekordowo wysokiej sprawności będzie zapewne największym odbiornikiem elektrycznym w domu. Planując ogrzewanie domu Feelco HP należy przewidzieć rezerwę zasilania dla pompy ciepła. Jak dużą? To zależy od wielkości budynku, zapotrzebowania na ciepło, a w konsekwencji mocy urządzenia.
Typowe przyłącze oferowane przez zakłady elektryczne dla budynków jednorodzinnych to 10 – 12 kW. To może jednak okazać się niewystarczające. Wszystkie powietrzne pompy ciepła posiadają automatyczny tryb odmrażania agregatu. Ma on na celu usunięcie szronu z wymiennika powstającego podczas pracy w trybie ogrzewania. Odmrażanie trwa zaledwie kilka minut jednak w tym czasie chwilowy pobór energii może być nawet dwukrotnie wyższy niż podczas normalnej pracy.
Należy pamiętać również, że jeżeli energia elektryczna ma być jedynym medium w budynku, będzie wykorzystywana również do pozostałych procesów. Ogrzewanie wody, gotowanie, to wszystko będzie obciążało przyłącze elektryczne jednocześnie z ogrzewanie budynku i pozostałymi odbiornikami.
Jakie zatem powinno być przyłącze elektryczne dla budynku ogrzewanego pompą ciepła. Dla małych domów 15kW powinno być wartością wystarczać. W przypadku większych budynków może to być wartość nawet 20kW. Wartości wymagane dla konkretnych budynków należy uzgodnić z partnerem Feelco.
System hybrydowy Feelco Hybrid to rozwiązanie dwupaliwowe. Podobnie jak to ma miejsce w samochodach hybrydowych, mamy tutaj dostęp do dwóch źródeł energii. Odpowiednikiem silnika spalinowego jest tutaj nagrzewnica gazowa a silnika elektrycznego pompa ciepła. Dwa źródła ciepła nigdy nie działają jednocześnie. System dokonuje wyboru tego, które jest w danym momencie tańsze w eksploatacji na podstawie analizy warunków wewnętrznych i zewnętrznych.
Budynek musi mieć zatem dostęp do sieci gazowej o standardowych parametrach dla budynków jednorodzinnych. Jeżeli w pobliżu nie ma sieci gazowej pewną alternatywą jest podłączenie gazu płynnego LPG. Należy jednak pamiętać, że gaz płynny jest znacznie droższym paliwem niż gaz naturalny, może być jednak dobrym wyborem w oczekiwaniu na podłączenie sieci.
System Feelco Hybrid wymaga również energii elektrycznej, ale tutaj wymagania są dużo mniejsze niż w systemie Feelco HP. Wynika to z faktu, że pompa ciepła stosowana w wersji hybrydowej jest zazwyczaj mniejszej mocy. Nie wymagamy od niej pracy w warunkach ekstremalnych mrozów a podczas odmrażania wykorzystuje energię z gazu. Gaz w budynku może być również wykorzystany do ogrzewania ciepłej wody użytkowej i płyty grzewczej. Wymaganie elektryczne systemu Feelco Hybrid nie wpływają zazwyczaj na wielkość przyłącza elektrycznego budynku.
Tutaj można zakończyć czytanie. Jeżeli z powodu ograniczeń w dostępie mediów możliwa jest tylko jedna wersja systemu to pytanie gaz czy pompa ciepła właściwie nie jest ważne. Jeżeli jednak obydwie wersje mogą być użyte należy zastanowić się na tym mocniej.
2. Gaz czy pompa ciepła a strefa klimatyczna
W Polsce jest aż 5 stref klimatycznych, dla których określa się różne temperatury graniczne sezonu grzewczego. Dokładnie określa to norma PN-EN 12831, jej czytanie można sobie jednak podarować, wystarczy zapoznać się z mapami IMGW. Prezentują one średnie temperatury sezonu grzewczego w okresach rocznych lub wieloletnich.
Średnie temperatury sezonu zimowego w naszym kraju różnią się w zależności od regionu nawet o 5 – 6 st. C. To dużo. Przy czym nawet w najzimniejszych rejonach kraju temperatura graniczna będące podstawą obliczeń w projektach instalacji jest wyższa niż graniczna temperatura pracy pompy ciepła systemu Feelco HP. Nie ma zatem w naszym kraju rejonu, dla którego ogrzewanie pompą ciepła systemu Feelco HP nie było by możliwe. Należy jednak pamiętać, że region, w którym budujemy będzie miał wpływ na koszty eksploatacji ogrzewania, szczególnie przy zasilaniu pompą ciepła
Stosunkowo duża amplituda temperatur dotyczy niewielkich części kraju. Najzimniej jest w rejonach górskich oraz na Podlasiu, temperatura projektowa ogrzewania tutaj to -24st. To jednak łącznie nie więcej niż 10% powierzchni kraju zamieszkiwane przez mniej niż 10% populacji. Najcieplej natomiast mają mieszkańcy zachodniej polski i pomorza, tutaj projektuje się instalacje dla temperatury granicznej -16st. Większość centralnej części kraju objęta jest strefą II i III gdzie temperatura projektowa wynosi odpowiednio -18st, i -20st.
Dlaczego to jest ważne. W systemach Feelco Hybrid, podczas dużych mrozów system pracuje w trybie ogrzewania gazowego, którego sprawność nie jest zależna od temperatury za oknem. Oczywiście gdy będzie -20st. ogrzewanie będzie kosztowało nas więcej niż gdy jest -5st. Wynika to jednak z większych strat ciepła budynku a nie sprawności systemu, która przy wykorzystaniu gazu jest stała.
W systemach Feelco HP ciepło generowane jest przez pompę ciepła powietrze – powietrze, a więc taką, która odzyskuje energię z powietrza zewnętrznego. Agregat pompy ciepła systemu Feelco HP to przełomowa konstrukcja Carrier Infinity 20. Urządzenia tego typu działają na Alasce i północnych terenach Kanady. Jest to możliwe ponieważ innowacyjna sprężarka Copeland Variable Scroll potrafi utrzymać wydajność grzewczą nawet przy ekstremalnych temperaturach. Pozostaje przy tym rekordowo sprawna. Oczywiście pompa ciepła pracująca np. w Suwałkach będzie musiała utrzymywać wyższe obroty sprężarki niż ta sama pracująca np. w Legnicy. Będzie zatem w tym regionie droższa eksploatacji.
Jeżeli zatem inwestycja będzie zlokalizowana na terenie V, najzimniejszej strefy klimatycznej i jest możliwość podłączenia sieci gazowej, sugerujemy Feelco Hybrid. Pozwoli to na osiągnięcie niższych kosztów eksploatacji budynku. W pozostałych regionach kraju nie będzie to miało tak dużego znaczenia, obydwie wersje systemu będą dobrym wyborem.
3. Gaz czy pompa ciepła a koszty inwestycyjne
Cena kompletnego zestawu Feelco HP jest zbliżona do zestawu Feelco Hybrid. Oczywiście zależy to od mocy zestawu i wielkości budynku ale różnice nie przekraczają zazwyczaj kilkunastu procent. Jest jednak jedna zasadnicza różnica, w systemie Feelco Hybrid, nagrzewnica gazowa Carrier Infinity 96 odpowiedzialna za ogrzewanie budynku gazem może być zainstalowana samodzielnie bez modułu klimatyzacji. Możliwe jest zatem podzielenie kosztów inwestycyjnych w czasie. Agregat klimatyzacji może być doinstalowany w dowolnym późniejszym terminie po uruchomieniu systemu bazowego. Oczywiście do czasu instalacji agregatu nie możemy korzystać z funkcji klimatyzacji, osuszania powietrza oraz ogrzewania pompą ciepła.
W układzie Feelco HP, agregat Infinity 20 jest jednostką zasilającą zarówno funkcję ogrzewania jak i klimatyzacji. Nie możemy zatem tych funkcji rozdzielić inwestycyjne.
Należy również pamiętać, że wybór źródła zasilania naszego budynku w energię wpływa na ogólne koszty budowy domu. Zasilanie gazem wymaga doprowadzenie instalacji gazowej, budowę kominów spalinowych dla nagrzewnicy i innych odbiorników gazowych. Pomieszczenie kotłowni musi spełniać określone wymogi dotyczące jego wielkości, sposobu wentylacji itp. W domu zasilanym jedynie energią elektryczną należy liczyć się ze zwiększonym kosztem instalacji elektrycznej i innych elementów odpowiedzialnych za zasilanie.
4. Podsumowanie
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie gaz czy pompa ciepła. Są jednak proste sposoby na wybór właściwego źródła energii dla danej inwestycji. Partnerzy Feelco służą pomocą w dokonaniu tego niezwykle ważnego wyboru. Właściwy wybór to gwarancja komfortu użytkowania a przede wszystkim możliwie najniższych kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.
Skontaktuj się z Partnerem Feelco – kontakt.