STĘCHŁE, DUSZNE POWIETRZE ORAZ ZAPACHY DOMOWE
Dzisiejsze budownictwo jest na wysokim poziomie, co za tym idzie, szczelne konstrukcje domów bardzo dobrze wypadają w przypadku oszczędzania energii, lecz mogą również mieć bardzo niepożądany efekt uboczny – blokują możliwość wydostawania się nieświeżego, zużytego powietrza z domu. Wentylacja grawitacyjna jako najczęściej wykorzystywana w domach, nie jest wystarczającym rozwiązaniem na problemy związane z nieprzyjemnymi zapachami oraz wymianą powietrza.
Zdrowy dom powinien pachnieć jak zdrowy. Kto z nas chciałby spędzać czas z rodziną i wciąż w powietrzu czuć unoszący się zapach z obiadu, który przygotowywaliśmy jakiś czas temu? Kto z nas chciałby wchodzić do łazienki i czuć zapach poprzedniego lokatora? Nikt!
Same odświeżacze do powietrza nie są w stanie rozwiązać problemu, lecz tylko chwilowo go maskują. Wywołują one często bardzo negatywne skutki, szczególnie dla alergików a także mogą źle wpływać na nasze dzieci.
Ponadto często uciekamy do prowizorycznych sposobów radzenia sobie z problemem, lecz i nie zawsze to jest rozsądne. Jednym z nich jest otwieranie okien. Może to na chwilę załatwić sprawę, ale nie jest to praktyczne w upalnych lub mroźnych miesiącach roku. Dodatkowo otwarte okna pozwalają na dostanie się pyłków i innymi alergenów.
SMOG
To zagadnienie obiło nam się o uszy niejednokrotnie i jeszcze nie raz o tym usłyszymy. Problem zanieczyszczenia środowiska, w tym powietrza, dotyczy praktycznie całego kraju. Niektóre źródła podają, że SMOG w naszym kraju zabija nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi rocznie.
Czym jest smog? Jest to pył, który jest mieszanką cząstek stałych i kropelek cieczy utrzymujących się w powietrzu. Cząstki te mogą zawierać siarkę, różne związki organiczne, metale ciężkie i wiele innych. Pył ten, jako że utrzymuje się w powietrzu zmusza nas do stałego, bezpośredniego kontaktu z nim, poprzez jego wdychanie czy też sam kontakt z naszym ciałem, co może mieć naprawdę fatalne skutki ze zdrowiem naszego organizmu. Poprzez SMOG rozumiemy podwyższone stężenie pyłów PM10 – zawierają one cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 µm oraz PM2,5 czyli cząsteczek o średnicy mniejszej niż 2,5µm, które są w tym przypadku najbardziej szkodliwe, gdyż mogą docierać do pęcherzyków płucnych, jak i do naczyń krwionośnych stąd jest zarówno szkodliwy dla układu oddechowego, jak i układu krążenia. Pyły o większych średnicach mogą bezpośrednio wpływać na oczy oraz błony śluzowe nosa czy gardła.
Najczęściej słyszanymi hasłami, które rzekomo mają ograniczyć nasz kontakt z problemem, są: zostań w domu, ogranicz aktywność na zewnątrz, itp. Ale czy rzeczywiście możemy czuć się bezpiecznie w naszych domach? Otóż nie! Jak już wspomnieliśmy pył jest w stanie przedostać się do wnętrza naszego organizmu, to z łatwością znajdzie drogę do wnętrza naszego domu. Wniosek nasuwa się sam – bez specjalistycznego sprzętu bądź instalacji nie jesteśmy w stanie zadbać o komfort nawet w naszych domach.