Skip to main content

Źródła zanieczyszczenia powietrza w naszych domach.

 

Powietrza w naszych domach nie jesteśmy w stanie dostrzec, lecz bardzo często możemy zaobserwować lub wyczuć pewne znaki, które mówią nam o tym, że coś jest nie tak. W budynkach spędzamy większość naszego czasu, dlatego powinniśmy znać czynniki wpływające na jakość powietrza, gdyż mają one ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Jak rozpoznać problem? Możemy zobaczyć zmiany na ścianach i sufitach, meblach, oknach.

Często zdarza się odczuć skutki złego powietrza na sobie poprzez wyczucie nieprzyjemnego zapachu, złego samopoczucia lub problemów układu oddechowego.  Dlatego warto od samego początku zadbać o klimat w naszych domach, ale o tym później. Poznajmy główne źródła zanieczyszczenia powietrza w naszych domach.

ALERGENY

Zaczynając od czynników najbardziej powszechnych. Musimy wiedzieć, że nagromadzenie kurzu, pyłu czy sierści zwierząt może wpływać na alergie. Czynniki te, mogą powodować kaszel, kichanie, zmiany skórne oraz jeszcze poważniejsze problemy alergiczne. Samo sprzątanie może nie być skutecznym rozwiązaniem, gdyż gromadzenie się tego typu zanieczyszczeń jest procesem nieustannym. Mogą one dostać się do wnętrza naszego domu z łatwością poprzez otwarte okna, jak i przez zwierzęta, które wnoszą kurz oraz brud czy tracą sierść i naskórek, które również są alergenami.

BAKTERIE I GRZYBY

Potencjalnie najbardziej higieniczne miejsca w domu, np. łazienki, mogą być najlepszym środowiskiem do rozwoju zarazków, w których skład wchodzą bakterie, pleśni, grzyby, wirusy oraz inne mikroorganizmy. Nieodpowiednie warunki, takie jak np. nadmierne zawilgocenie oraz słaba wymiana powietrza w łazienkach i toaletach powoduje powstawanie kolonii najczęściej pleśni i grzybów, co może prowadzić do zmian strukturalnych przegród w naszych domach jak i powodować nieprzyjemny, stęchły zapach, co dalej może wpływać na nasze samopoczucie.

DOMOWE ŚRODKI CZYSTOŚCI

Czy skupiamy się na tym co jest napisane na etykietach opakowań naszych produktów do dbania o nasze domy i mieszkania? Otóż nie! Statystycznie mało kto z nas to robi i zdaje sobie sprawę z tego, że nasze codzienne środki czystości są w stanie doprowadzić do najgorszych chorób. Zwróćmy uwagę: składniki niebezpieczne dla środowiska, drażniące skórę, oczy czy też drogi oddechowe lub po prostu trujące. Nawet jeżeli będziemy unikać kontaktu bezpośredniego z tymi substancjami, wciąż jesteśmy narażeni na ich działanie poprzez wdychanie oparów, które potrafią utrzymywać się w domach godzinami. Ponadto, dywany, meble tapicerowane, wszelkie farby czy rozpuszczalniki również mogą wydzielać toksyczne opary, które zanieczyszczają nasze domy.

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska odkryła, że substancje chemiczne w domu mogą powodować podrażnienie oczu, gardła i płuc. Niektóre chemikalia mogą mieć jeszcze większe konsekwencje dla zdrowia, szczególnie dla małych dzieci, osób starszych i osób z problemami układu oddechowego.

NIEWŁAŚCIWA WLIGOTNOŚĆ

Odpowiednia wilgotność odgrywa ogromną rolę wpływającą na nas oraz na stan naszego mieszkania czy domu. Bardzo często możemy spotkać się z problemem samej kontroli odpowiedniego stopnia wilgotności a co dopiero, kiedy chcemy precyzyjnie ustawić warunki, które w danym okresie czy porze roku powinny zostać zapewnione. Optymalna wilgotność waha się w przedziale od ok 40% do ok 60%. A co jeżeli będzie wyższa bądź niższa?

Nadmierna wilgotność

Powietrze w pomieszczeniach, które jest za wilgotne powoduje odczuwanie lepkości na skórze i wymaga zwiększenia ogrzania lub schłodzenia dla zapewnienia komfortu. Nadmiernie wilgotne powietrze może również powodować problemy z pleśnią i grzybem w Twoim domu, a także może niszczyć meble, książki, ubrania i wyroby ze skóry.

Suche powietrze

Powietrze zbyt suche może wzbudzać elektryczność statyczną, tworzyć pęknięcia na meblach i skórze, kurczyć drewniane podłogi i powodować trudności z oddychaniem, a nawet krwawienie z nosa. Gdy przewody nosowe wysychają, organizm może stać się bardziej podatny na wirusy układu oddechowego.

STĘCHŁE, DUSZNE POWIETRZE ORAZ ZAPACHY DOMOWE

Dzisiejsze budownictwo jest na wysokim poziomie, co za tym idzie, szczelne konstrukcje domów bardzo dobrze wypadają w przypadku oszczędzania energii, lecz mogą również mieć bardzo niepożądany efekt uboczny – blokują możliwość wydostawania się nieświeżego, zużytego powietrza z domu. Wentylacja grawitacyjna jako najczęściej wykorzystywana w domach, nie jest wystarczającym rozwiązaniem na problemy związane z nieprzyjemnymi zapachami oraz wymianą powietrza.

Zdrowy dom powinien pachnieć jak zdrowy. Kto z nas chciałby spędzać czas z rodziną i wciąż w powietrzu czuć unoszący się zapach z obiadu, który przygotowywaliśmy jakiś czas temu? Kto z nas chciałby wchodzić do łazienki i czuć zapach poprzedniego lokatora? Nikt!
Same odświeżacze do powietrza nie są w stanie rozwiązać problemu, lecz tylko chwilowo go maskują. Wywołują one często bardzo negatywne skutki, szczególnie dla alergików a także mogą źle wpływać na nasze dzieci.
Ponadto często uciekamy do prowizorycznych sposobów radzenia sobie z problemem, lecz i nie zawsze to jest rozsądne. Jednym z nich jest otwieranie okien. Może to na chwilę załatwić sprawę, ale nie jest to praktyczne w upalnych lub mroźnych miesiącach roku. Dodatkowo otwarte okna pozwalają na dostanie się pyłków i innymi alergenów.

SMOG

To zagadnienie obiło nam się o uszy niejednokrotnie i jeszcze nie raz o tym usłyszymy. Problem zanieczyszczenia środowiska, w tym powietrza, dotyczy praktycznie całego kraju. Niektóre źródła podają, że SMOG  w naszym kraju zabija nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi rocznie.

Czym jest smog? Jest to pył, który jest mieszanką cząstek stałych i kropelek cieczy utrzymujących się w powietrzu. Cząstki te mogą zawierać siarkę, różne związki organiczne, metale ciężkie i wiele innych. Pył ten, jako że utrzymuje się w powietrzu zmusza nas do stałego, bezpośredniego kontaktu z nim, poprzez jego wdychanie czy też sam kontakt z naszym ciałem, co może mieć naprawdę fatalne skutki ze zdrowiem naszego organizmu. Poprzez SMOG rozumiemy podwyższone stężenie pyłów PM10 – zawierają one cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 µm oraz PM2,5 czyli cząsteczek o średnicy mniejszej niż 2,5µm, które są w tym przypadku najbardziej szkodliwe, gdyż mogą docierać do pęcherzyków płucnych, jak i do naczyń krwionośnych stąd jest zarówno szkodliwy dla układu oddechowego, jak i układu krążenia. Pyły o większych średnicach mogą bezpośrednio wpływać na oczy oraz błony śluzowe nosa czy gardła.

Najczęściej słyszanymi hasłami, które rzekomo mają ograniczyć nasz kontakt z problemem, są: zostań w domu, ogranicz aktywność na zewnątrz, itp. Ale czy rzeczywiście możemy czuć się bezpiecznie w naszych domach? Otóż nie! Jak już wspomnieliśmy pył jest w stanie przedostać się do wnętrza naszego organizmu, to z łatwością znajdzie drogę do wnętrza naszego domu. Wniosek nasuwa się sam – bez specjalistycznego sprzętu bądź instalacji nie jesteśmy w stanie zadbać o komfort nawet w naszych domach.

Jak ogrzewanie nadmuchowe POLSKI KOMFORT® dba o komfort i zdrowie?

System powietrzny, który został zaprojektowany aby przez cały rok kontrolować jakość powietrza w budynku.

Filtr powietrza

 

Filtr powietrza chroni instalację i budynek przed przedostawaniem i rozprzestrzenieniem się zanieczyszczeń. Filtr instaluje się na kanale powrotnym przed jednostką wewnętrzną.

Stopień filtracji uzależniony jest od wymagań użytkowników, dostępne są wkłady o klasie filtracji od F5 do F8. Pozwala to osiągnięcie ponad 90% skuteczność filtracji wszystkich cząstek klasy E2 i E3 (pyły PM2,5 i PM10), a nawet do 85% redukcji cząstek E1 o rozmiarach poniżej 1μm.

Kontrola wilgotności

 

Zimą, układ odzysku wilgoci redukuje wysuszanie powietrza nawet o 90%. Latem ta sama funkcja pozwoli na redukcję nadmiernego zawilgocenia

Proces kontroli wilgotności odbywa się w sposób automatyczny na zasadzie przenikania wilgoci pomiędzy powietrzem usuwanym a dostarczanym do budynku.

Lampa UV

 

Bakteriobójcza lampa UVC to bardzo skuteczne narzędzie w walce z bakteriami, wirusami, grzybami i roztoczami. Szczególnie polecana osobom cierpiącym na alergie.

Instalowana w kanale nawiewnym uniemożliwia przedostawanie się do pomieszczeń mieszkalnych niechcianych organizmów żywych. Lampy UVC są powszechnie stosowane w gabinetach lekarskich i szpitalach, teraz ta technologia jest również dostępna w domach.

Rekuperator

 

Sprawna wentylacja to warunek konieczny zdrowego domu. W systemie Feelco moduł odzysku ciepła odpowiedzialny jest za wymianę powietrza zużytego na świeże przy jednoczesnym odzysku ciepła.

Rekuperator jest w pełni zintegrowany z systemem głównym wykorzystując instalację nawiewną do dystrybucji powietrza świeżego. Zarządzanie wymianą powietrza jest kontrolowane przez sterownik główny na podstawie parametrów powietrza wewnętrznego i warunków na zewnątrz.

Teraz już wiesz, że ogrzewanie nadmuchowe POLSKI KOMFORT oprócz swojej podstawowej funkcji jaką jest kontrola temperatury dba również o jakość powietrza w budynku.

→ Wróć do funkcjonalności ogrzewania nadmuchowego.