Ogrzewanie nadmuchowe Feelco, ogrzewanie powietrzne nowej generacji.
Darmowa energia dzięki powietrznej pompie ciepła

Wzrost świadomości ekologicznej oraz poszukiwanie oszczędności przyczyniły się do ogromnego w ostatnich latach wzrostu zainteresowania technologią pomp ciepła. Jednym z popularnych rodzajów tego typu urządzeń jest pompa powietrzna wykorzystująca powietrze zewnętrzne bądź wewnętrzne (usuwane z budynku) jako dolne źródło ciepła.

Jeśli chodzi górne źródło ciepło, czyli sposób jego odbioru to mamy do czynienia z pompą typu powietrze-woda oraz pompą powietrze-powietrze. Pierwsza z nich przekazuje pobrane ciepło do pośrednika jakim jest woda, natomiast druga ogrzewa bezpośrednio pomieszczenia. W systemach ogrzewania nadmuchowego wykorzystujemy pompy ciepła powietrze - powietrze.

Więcej o systemach Feelco znajdziesz na stronie www.feelco.pl
Nowa centrala grzewczo – klimatyzacyjna Feelco HP Zaprojektowana i wyprodukowana w Stanach Zjednoczonych specjalnie na potrzeby instalacji ogrzewania nadmuchowego klasy premium z pompą ciepła powietrze – powietrze jako źródło ciepła.

Feelco HP jest pierwszą dostępną w Polsce centralą klasy premium z wielostopniowym silnikiem prądu stałego. Silniki ECM – elektronicznie komutowany pozwala na wielostopniową regulację wydajności w zależności od potrzeba danej aplikacji. Działa on w algorytmie gwarantowanego wydatku powietrza, oznacza to, że silnik automatycznie dostosowuje prędkość obrotową tak aby zapewnić właściwy wydatek powietrza przy jak najmniejszym zużyciu energii elektrycznej. Spręż dyspozycyjny dostosowywany jest automatycznie do instalacji.

Wymiennik ciepła wykonany w technologii Quantum Coil ma największą powierzchnię w swojej klasie. Pozwala to na osiągnięcie najwyższej możliwej sprawności wymiany ciepła pomiędzy agregatem pompy ciepła a centralą. Technologia Quantum Coil została zaprojektowana w celu zapewnienia większego komfortu i oszczędności energii. Wymiennik jest wykonany ze specjalistycznego stopu aluminium, odporny na korozję, a zatem zapewnia łatwiejszą konserwację, lepszą wydajność i większy spokój ducha na wiele lat.

Kolejną nowością jest zastosowanie powłoki Microban w układzie odprowadzenia skroplin z wymiennika. Technologia przeciw drobnoustrojom Microban oparta jest na naukowo udowodnionych składnikach aktywnych, wprowadzone na etapie produkcji, udoskonalą produkt o trwałej ochronie przeciwbakteryjnej.

Jak działa pompa ciepła?

Podstawą działania pompy ciepła jest fakt, że energia (czyli ciepło) zawsze przekazywana jest z ośrodka cieplejszego do ośrodka chłodniejszego. Czynnik chłodniczy krążący w pompie, w każdym cyklu zmienia swój stan skupienia, temperaturę oraz ciśnienie. Będąc w parowniku, czyli wymienniku przy dolnym źródle ciepła, ma temperaturę niższą niż ta panująca w otoczeniu.

Ciepło z dolnego źródła (powietrza zewnętrznego) zostaje przekazane do czynnika, który parując, zamienia się w gaz. Następnie zostaje on sprężony w sprężarce, podnosząc swoją temperaturę oraz ciśnienie. W skraplaczu (górne źródło) następuje ponowne przekazanie energii z ośrodka cieplejszego do chłodniejszego, czyli w tym w wypadku do powietrza w instalacji nawiewnej. Taki cykl trwa nieprzerwanie, a jedyna energia, którą musimy dostarczyć to energia elektryczna dla napędzenia sprężarki.

Co istotne, w okresie letnim istnieje możliwość odwrócenia obiegu i uzyskania klimatyzacji z pompy ciepła. Wtedy ośrodkiem cieplejszym, który oddaje energię jest pomieszczenie.

System ogrzewania nadmuchowego firmy Polski Komfort

Najważniejsze zalety powietrznej pompy ciepła

Pompa powietrzna to jeden z dostępnych wariantów obok pomp gruntowych oraz tych czerpiących energię z wód powierzchniowych lub podziemnych. W przeciwieństwie do pozostałych rozwiązań ma ogrom zalet i jest chętnie wybierana jako źródło ciepła w bardzo wielu krajach. Poza ekologicznością oraz niedrogą eksploatacją do najważniejszych zalet powietrznych pomp ciepła można zaliczyć:

• Nieograniczony dostęp do dolnego źródła jakim jest powietrze,
• Dowolne miejsce montażu, bez względu na wielkość działki. Odmienna sytuacja jest w przypadku pomp gruntowych, gdzie musimy dysponować odpowiednio dużą powierzchnią, aby umieść pod ziemią wymienniki,
• Niskie koszty inwestycyjne, które ograniczają się jedynie do zakupu oraz montażu jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Decydując się np. na pompę gruntową należy liczyć się z wysokimi kosztami wymienników ciepła oraz wykonania odwiertów,
• Szybkość montażu całej instalacji – wymaga jedynie zamontowania i połączenia ze sobą jednostek.

Wymienione zalety sprawiają, że zakup pompy ciepła przestał być kwestią bardzo problematyczną, dostępną jedynie dla osób o dużych nakładach finansowych.

Japońska technologia Zubadan

W przeszłości powietrzna pompa ciepła posiadała pewne ograniczenie, przez co była długo niedoceniana oraz dyskryminowana jako technologia nieefektywna w krajach o surowym klimacie, gdzie zimowe temperatury spadają do -15oC. Uważano, że w takich warunkach różnica pomiędzy temperaturą krążącego czynnika a powietrza zewnętrznego jest zbyt mała, przez co pompa pobiera mniejsze ilości ciepła i tym samym spada jej efektywność.

Na szczęście kwestia ta została rozwiązana dzięki innowacyjnej japońskiej technologii powstałej w 2005 roku w Europie znanej jako pompa ciepła Mitsubishi Zubadan oraz Mitsubishi Hyper Heating w Stanach Zjednoczonych.

Kluczem do sukcesu okazało się zastosowanie sprężarki ze specjalnym układem wtrysku pary mokrej, który krótko mówiąc, powoduje obniżenie temperatury czynnika chłodniczego, a tym samym zwiększenie ilości ciepła przejmowanego przez czynnik chłodniczy. Dodatkowym zastosowanym elementem jest elektroniczny zawór rozprężny, który pozwala utrzymać stałą wydajność pompy w zakresie temperatur zewnętrznych od 5oC do –15oC, co jest zupełnie niewykonalne w standardowych jednostkach. Co więcej, innowacyjna technologia pompa ciepła Mitsubishi Zubadan pozwala na pobór ciepła z powietrza przy temperaturze nawet –28oC, co idealnie wpasowuje się w polski klimat.

Odzysk energii dzięki rekuperacji

Na uwagę zasługują również rekuperatory Lossnay produkcji Mitsubishi, czyli urządzenia służące do odzysku ciepła i wilgoci z powietrza usuwanego z pomieszczenia. Sercem całego urządzenia jest specjalnie impregnowany papierowy wymiennik, który jest na tyle cienki, że umożliwia swobodną wymianę ciepła oraz pary wodnej pomiędzy strumieniami powietrza wywiewanego a nawiewanego do pomieszczenia.

Jest to równoznaczne z oszczędnością do 70% energii i jest chętnie wykorzystywane np. w pomieszczeniach biurowych. Co istotne, rekuperator Lossnay może pracować jako element połączonego systemu ogrzewania nadmuchowego z pompą ciepła Mitsubishi.

Jako najważniejsze zalety tych urządzeń można wymienić:



• Dzięki odzyskowi wilgoci następuje jednoczesne nawilżanie powietrza nawiewanego do pomieszczenia,
• Brak odpływu skroplin, dzięki czemu rekuperator Lossnay może zostać zamontowany dowolnej pozycji,
• Każda jednostka wyposażona jest w filtry powietrza,
• Posiada trzy tryby pracy: odzysk ciepła, by-pass, auto. W pierwszych dwóch wypadkach sami decydujemy czy odzysk ciepła będzie się odbywał, czy powietrze będzie przepływać by-passem z ominięciem rekuperatora, natomiast dzięki funkcji auto urządzenie samo decyduje o konieczności procesu rekuperacji,
• Przyłącze czujnika CO2,
• Cicha, niezauważalna praca.

System oczyszczania powietrza FEELCO Pureair technologia fotokatalitycznego utleniania (PCO)



Najwyższa klasa filtracji w walce ze SMOGiem, pyłkami, alergenami, wirusami i bakteriami. System oczyszczania powietrza Feelco PureAi wykorzystuje technologię utleniania fotokatalitycznego (PCO) aby zmniejszyć obecność unoszących się w powietrzu lotnych cząstek organicznych, zapachów kuchennych, typowych zapachów występujących w gospodarstwie domowym, drobin kurzu, pleśni oraz pyłków roślinnych oraz pyłów PM2,5 i PM10.

Testy laboratoryjne potwierdzają, że podczas pierwszych 24 godzin działania systemu oczyszczania Feelco PureAi następuje 50-procentowa redukcja wszystkich lotnych cząstek organicznych (TVOC). Ciągła praca w układzie ogrzewania nadmuchowego pozwala eliminację nawet 99% zanieczyszczeń powietrza.

Nowe technologie to nowe możliwości

Pojawienie się nowoczesnych rozwiązań takich jak pompy ciepła Mitsubishi Zubadan czy rekuperatory Lossnay umożliwiły znacząco podnieść komfort użytkowania pomieszczeń oraz szerzej wykorzystać technologie HVAC. Dzięki innowacyjnej sprężarce, zastosowanie np. pompy ciepła powietrze-powietrza przestało być zadaniem trudnym do wykonania w krajach o bardzo niskich zimowych temperaturach.

Ogrzewanie nadmuchowe to system, który łączy wszystkie opisane zalety w jeden zintegrowany system. Dzięki zaawansowanym systemom sterowania proces ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji odbywa się automatycznie. Całość instalacji wykonana jest w technologii URSA AIR dla uzyskania maksymalnego komfortu akustycznego oraz ekonomicznej pracy.

Ogrzewanie nadmuchowe jest bliżej niż myślisz.


Dystrybutorem systemów ogrzewanie nadmuchowego w Polsce jest firma Polski Komfort Sp. z o.o..

Zadzwoń już dziś aby omówić instalację w Twoim budynku

Lidia Szewczyk tel. 501 585 063
Grzegorz Kubowicz tel. 501 585 062

Lub napisz do nas: biuro@polskikomfort.pl


Jeżeli prowadzisz firmę instalacyjną i chciałbyś rozpocząć instalację systemów ogrzewania nadmuchowego, zadzwoń.

22 798 00 64


Polski Komfort Sp. z o.o.
ul. Postępu 22
05-506 Kolonia Lesznowola k. Warszawy
tel. 22 798 00 64


biuro@polskikomfort.pl
www.polskikomfort.pl