Ogrzewanie nadmuchowe, czyli powietrzna alternatywa
Systemy ogrzewania budynków kojarzone są w Polsce przede wszystkim z ogrzewaniem grzejnikowym. Są to instalacje dobrze znane, zarówno pod kątem montażu jak i późniejszej eksploatacji. Mają jednak wiele niedoskonałości, co spowodowało niesamowity wzrost zainteresowania metodami alternatywnymi. Zdecydowanym faworytem jest ogrzewanie nadmuchowe, które swoje korzenie ma w Stanach Zjednoczonych.
Więc na czym polega fenomen?
Najprościej mówiąc spełnia oczekiwania wymagających klientów. Łączy w sobie energooszczędność z estetyką oraz bezproblemową eksploatacją. Instalacja nie przewyższa swoim kosztem ogrzewania tradycyjnego, a cena późniejszego użytkowania jest nieporównywalnie niższa.Ogrzewanie powietrzne: zalety i wady
Dyskrecja i niewidoczność to jedne z najważniejszych cech przemawiających za ogrzewaniem powietrznym. Zamiast nieestetycznych kaloryferów, nierzadko psujących design pomieszczenia, ciepło dostarczane jest poprzez kilka niewielkich kratek nawiewnych zlokalizowanych w posadzce, ścianie lub suficie. Co więcej, na rynku dostępna jest bogata oferta nawiewników, aby klient mógł je idealnie wkomponować w swoje wnętrze.
Zyskujemy na estetyce pomieszczenia, a zaoszczędzone miejsce możemy wykorzystać w bardziej ergonomiczny sposób. Dodatkowo nie musimy się ograniczać w kwestii wykończenia podłogi, co jest ogromnym atutem w porównaniu do ogrzewania podłogowego, gdzie podłogą docelową powinny być płytki lub specjalne panele.

System ogrzewania nadmuchowego firmy Polski Komfort

Ogrzewanie zimą, chłodzenie latem

Kontrola wilgotności powietrza.

Minimum kosztów dzięki niskiej awaryjności.

Niewielkie prawdopodobieństwo awarii
Powietrze jako nośnik ciepła sprawia o wiele mniej problemów niż woda, dając tak dużą przewagę nad ogrzewaniem grzejnikowym lub płaszczyznowym. Do jego głównych zalet należy:• Nie zamarza, zatem wybierając się na ferie zimowe spokojnie możemy wyłączyć system ogrzewania nie martwiąc o zamarznięcie i awarię instalacji,
• W przypadku rozszczelnienia instalacji wyciekające powietrze nie spowoduje zalania podłogi i zniszczenia posadzki,
• Brak wody w instalacji to brak korozji poszczególnych elementów oraz kamienia kotłowego.
Bezproblemowa eksploatacja sprawia, że ogrzewanie nadmuchowe ma tak dobre opinie, a użytkownicy cieszą się jego długoletnią bezawaryjną sprawnością.

Oszczędność energii oraz pieniędzy
Ciepło w ogrzewaniu powietrznym jest bezpośrednio nawiewane do pomieszczenia, co decyduje o bardzo niskiej bezwładności systemu. Włączenie systemu bądź zmiana jego nastawy skutkuje tym, że już po kilkunastu minutach odczuwamy przyjemne ciepło. W przypadku ogrzewania grzejnikowego lub płaszczyznowego musimy zaczekać na nagrzanie się kaloryfera bądź podłogi i dopiero wtedy ciepło zostanie przekazane do mieszkania.Ta właściwość w połączeniu z nowoczesną automatyką umożliwia programowania systemu co do minuty oraz dużą oszczędność energii. Dodatkowo brak wody w instalacji, czyli czynnika pośredniczącego pozwala zaoszczędzić aż ok. 30% na kosztach eksploatacji co sprawia naprawdę odczuwalną różnicę przy dzisiejszych wysokich cenach ogrzewania.
Jedna instalacja wiele możliwości
Podstawowym założeniem tego rodzaju systemu jest przekazywanie do pomieszczenia ciepłego powietrza. Pobierane jest ono czerpnią z zewnątrz, a kolejno w kotłowni następuje jego ogrzanie. Tutaj możliwa jest bezproblemowa modyfikacja systemu tak, aby stał się on wielofunkcyjny łącząc w sobie:• Ogrzewanie zimą oraz chłodzenie latem,
• Redukcję zanieczyszczeń powietrza za pomocą różnego rodzaju filtrów (walka ze smogiem),
• Kontrolę poziomu wilgotności, czyli osuszanie oraz nawilżanie powietrza,
• Rekuperację - odzysk ciepła.
Aby zastosować wyżej wymienione opcje w swojej instalacji wystarczy poszerzyć serce całego systemu o wybrane moduły. Co istotne, można to zrobić w dowolnym momencie, nawet po wieloletnim korzystaniu z samego ogrzewania. Jest to istotna różnica pomiędzy ogrzewaniem nadmuchowym a ogrzewaniem podłogowym bądź grzejnikowym, gdzie konieczny jest montaż osobnej instalacji klimatyzacji.


Alternatywne źródło ciepła
Źródłem ciepła nowoczesnych systemów nadmuchowych są pompy ciepła powietrze - powietrze. Technologia ta pozwala na ogrzewanie budynku nawet ze znacznie wyższą sprawnością niż systemu zasilane tradycyjnymi paliwami. Powietrzne pompy ciepła instalowane są na zewnątrz budynku, korzystają z energii zgromadzonej w powietrzu, nie wymagają zatem wymienników gruntowych.
Pompa ciepła w systemie nadmuchowych to urządzenie fabrycznie wyposażone w funkcję klimatyzacji, zatem latem system grzewczy automatycznie pełni funkcję chłodzenia.
A zatem jakie wady?
Pewną wadą opisywanego systemu jest fakt, że decyzję o zastosowaniu właśnie ogrzewania nadmuchowego należy podjąć na etapie projektu domu bądź jego wczesnej budowy. Ma to związek ze stosunkowo dużymi gabarytami elementów instalacji (np. kanały rozprowadzające powietrze), których montaż w budynku już istniejącym jest sporym utrudnieniem.
Dlatego tak ważne jest, aby zdecydować o systemie ogrzewania domu już podczas projektowania wszystkich instalacji. Wtedy jest czas, aby dobrze rozplanować przebieg całej instalacji, ustalić harmonogram prac na budowie oraz dobrać wszelkie parametry tak, aby ogrzewanie w pełni spełniło nasze oczekiwania.
Zdecydowanie warte rozważenia!
Biorąc pod uwagę wymienione zalety ogrzewanie nadmuchowe jest naprawdę ciekawą alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych. To nie tylko nasz komfort użytkowania, lecz również troska o środowisko dzięki zastosowaniu źródeł ciepła niegenerujących uciążliwych odpadków. To również czysty dom bez zanieczyszczeń oraz skuteczna ochrona przed smogiem.
Dodatkowo ogrzewanie nadmuchowe ceną nie przewyższa kosztów tradycyjnych systemów, więc dlaczego nie spróbować? Z pewnością nie jest to chwilowa moda, bowiem w Stanach Zjednoczonych cieszy się niesłabnąca popularnością.

Ogrzewanie nadmuchowe jest bliżej niż myślisz.
Dystrybutorem systemów ogrzewanie nadmuchowego w Polsce jest firma Polski Komfort Sp. z o.o..
Zadzwoń już dziś aby omówić instalację w Twoim budynku
Lidia Szewczyk tel. 501 585 063
Grzegorz Kubowicz tel. 501 585 062
Lub napisz do nas: biuro@polskikomfort.pl
Jeżeli prowadzisz firmę instalacyjną i chciałbyś rozpocząć instalację systemów ogrzewania nadmuchowego, zadzwoń.
22 798 00 64

Polski Komfort Sp. z o.o.
ul. Postępu 22
05-506 Kolonia Lesznowola k. Warszawy
tel. 22 798 00 64
biuro@polskikomfort.pl
www.polskikomfort.pl